top of page
Oyuncu ve yönetmen Can Ali Çalışandemir, Hizmetçiler oyununda "Hanımefendi" rolünde.

Hizmetçiler

2018 - 2019 

Prömiyer Tarihi: 24 Aralık 2018


İkincikat'ın destekleriyle, 2018-2019 tiyatro sezonunda sahnelediğimiz "Hizmetçiler" adlı oyunumuz, Proje No2'nin kuruluş fikrini oluşturmuştur. 

Oyuncu ve yönetmen Can Ali Çalışandemir, Hizmetçiler oyununda "Hanımefendi" rolünde.

Hanımlarına duydukları hayranlık, itaatkâr sevgi ve kıskançlık; kendi sefaletlerine duydukları nefretle iç içe geçmiştir. Hanımlarına acı vermekten acizce bir zevk aldıkları için imzasız bir mektupla kocasının tutuklanmasına sebep olurlar. Ama hanımın yer yer samimi yer yer yapmacık üzüntüsü,  onlar için önemli önemlidir engel değildir ve kızlar da sefilliklerinden bir şey kaybetmezler. Üstelik beyefendileri de kefaletle serbest bırakılmıştır ve tutuklanmasına sebep olanların hizmetçilerinin olduğu anlayacaktır.

 

İşte bütün bu hastalıklı düşünceler, dehşet bir korkuyla birleştiğinde hayaller ve bunların arasındaki çizgiyi yitirmeye başlarlar ve çok da masum olmayan oyunları öldürmek eylemine kadar gider. Bunu başaramadıklarında ise yine

hanım-hizmetçi oyunlarına dönerler ama bu kez oyunda hanımı oynayacak olan, gerçekten ölerek ikisini de kısır döngüden kurtarıcaktır.

 

Oyunlarını “kendi” benlikleri üzerinden gerçeğe dönüştürürler. 

Oyun Hakkında

Hanımlarının dayanılmaz “var”lığı nedeniyle kendi “yok”luklarında kaybolan; dayatılan sınıfsal kimliklerinde hapsolmuş iki kızkardeş ...


Sefaletlerini nefret ve korkuyla karışık bir tutku içeren taşıyan kızlar iğrendikleri benliklerinden kurtulmak için ne kadar ileri gidebilirler?

Solange ve Claire bir evde hizmetçi olarak çalışan ve evin tavan arasında yaşayan kızkardeşlerdir. Hanımları dışarda olduğunda, ona ait güzel kıyafetleri giyip onu taklit ederler. Bu oyun, zamanla ölümcül bir ritüele dönüşür. Hanımlarının dayanılmaz “var” ığı altında kendi “yok”luklarında kaybolan; dayatılan sınıfsal kimliklerine hapsolmuş kızlar, kendi benliklerini sorgulamaya başlarlar.

Yazan: Jean Genet
Çeviren: Salah Birsel
Yöneten: Can Ali Çalışandemir

Yönetmen Yardımcısı: Saliha Cansu Saka

Süpervizör: R.Onur Duru

Işık Tasarım: Yüksel Aymaz
Müzik: Berkay Yiğitaslan
Konsept Tasarım: Çiğdem Yıldız
Oynayanlar: Çiğdem Yıldız, Saliha Cansu Saka,

Can Ali Çalışandemir
Sahne Fotoğrafları: Bilal Bulut
Afiş Fotoğrafı: Güvenç Selekman
Yapım: ProjeNo2
Medya: GONK

Teşekkür Ederiz :
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, İkinci Kat, Dilek Türker, Betül Arım, Dilek Güven, Dr. Hayat Öz, Merve Yıldız 

İnstagram: @projeno2

2018-2019 ©

bottom of page