top of page
proje_no2_logo.png

Oyunlar

Bernarda

Yapım Sezonu: 2019 - 2020

"Bernarda", Federico Garcia Lorca'nın ünlü eseri “Bernarda Alba'nın Evi” adlı oyundan yola çıkılarak Pelin Temur tarafından yeniden yazılmış tek kişilik yeni bir tiyatro metnidir. Bernarda,

ev içinde yas ilan ederek kurduğu otorite ile bildiğimiz tüm baskıcı rejimlerin küçük bir modelini oluşturur. "Otorite"nin kadın kimliğine uyguladığı cinsiyetçi baskıyı, sahnede 5 ayrı kadını canlandıran Özge Arslan'ın çarpıcı performansı ile görürüz.

Oyun, canlı söylenen Fandangos ve Flamenko örnekleri ile seyircinin beğenisine sunulmaktadır.

Acı Kaybımız

WhatsApp Image 2023-04-18 at 19.12.27.jpeg
Ödül çelenk.png
Ödül çelenk TEB siyah.png
Ödül çelenk Erdem-Özge-Üstün Akmen siyah.png
Ödül çelenk Projeno2 - Üstün Akmen siyah.png
Ödül çelenk Özge- Üstün Akmen siyah.png
Ödül çelenk Savaş Dinçel siyah.png
ACI KAYBIMIZ YENİ AFİŞ CMYK.png

Acı Kaybımız

Yapım Sezonu: 2022 - 2023
(Yeni Oyun)

Devrim Atmaca ve Öykü Candanadam'ın oynadığı

"Acı Kaybımız" adlı kara komedi, farklı sosyal sınıflarda yer alan kadınların yaşadığı baskı ve şiddeti konu alıyor. Erkek dünyasında çıkmaza sürüklenen kadının çaresizliği, şüphesiz ki toplumumuzun bir gerçeği. İstanbul Sözleşmesi’nin reddedildiği, kadına şiddetin görmezden gelindiği bu coğrafyada, tiyatromuz Proje No2, daha önceki sezon sahnelenmeye başlanan “Bernarda” adlı oyunda olduğu gibi, bu gerçekle yüz yüze gelen, dışlanan, dövülen, öldürülen kadınlarımız için sahnede ses yükseltmeye devam ediyor.

 

Sosyal ve ekonomik sınıfları birbirinden çok farklı iki kadının, toplumdaki yeri ve hayatlarının benzer noktaları üzerinden gelişen oyun, şaşırtıcı ve komik bir seyir izler. Kadının, hangi statüde olursa olsun, erkek zorbalığına maruz kaldığını vurgulayan bir oyun olan “Acı Kaybımız” adlı bu eğlenceli kara komedi, aynı zamanda kadınların içinde bulunduğu durumu bir kez daha gözler önüne seriyor.

 

Yunus Emre Gümüş'ün "Cinayet Kadınları" adıyla kaleme aldığı oyun, Mitos Boyut tarafından basıldı.

bottom of page